Renovácia: Sojuz 3 Ogonek 1/30

Odpovědět
Uživatelský avatar
Moriak
Příspěvky: 2
Registrován: 17 bře 2018, 14:17
Bydliště: Žilina, Bratislava, SR

Renovácia: Sojuz 3 Ogonek 1/30

Příspěvek od Moriak »

Trochu histórie
Sojuz 3 bola prvá pilotovaná loď typu Sojuz po nehode, pri ktorej zahynul kozmonaut Vladimir Komarov na lodi Sojuz 1. V pláne bolo priblíženie a spojenie s nepilotovanou loďou Sojuz 2, ktorá bola vypustená o deň skôr. Systémy automatického spojenia boli niekoľko týždňov predtým vyskúšané pri spoločnom lete Kozmos 212 a Kozmos 213. Pri príprave na túto misiu zahynul pri havárii lietadla Jurij Gagarin.
Loď odštartovala 26. októbra 1968 z kozmodrómu Bajkonur a pilotoval ju sovietsky kozmonaut Georgij Beregovoj. V lodi bol sám. Automatický systém spojenia lodí a pozemná kontrola letu bola schopná dostať obidve lode do vzdialenosti menej ako 200 metrov predtým, ako Beregovoj prevzal kontrolu nad loďou, aby dokončil manéver. Naneštastie bol schopný priblížiť sa iba na jeden meter a všetky tri pokusy na spojenie zlyhali. Pri pokusoch loď spotrebovala skoro všetko palivo a cieľ misie bol zrušený. Ako pravdepodobná príčina boli označené pilotné schopnosti kozmonauta. Okrem tejto operácie sa kozmonaut venoval fotografovaniu planéty a pozorovaniu okolia lode. Kabína s kozmonautom pristála 30. októbra na padáku na území Sovietskeho zväzu neďaleko mesta Karaganda v Kazašskej SSR. Napriek tomu, že misia dopadla neúspešne, Beregovoj bol vyznamenaný ako Hrdina Sovietského zväzu. To znie dobre v životopise, no technici mali isto tlaky na neho. Po jeho misii nasledovala misia Sojuz 4 a 5, ktorá už dopadla úspešne. O tej však nabudúce pri ďalšom projekte.

Tento model firmy Ogonek je takmer nemožné zohnať. Našiel som u starej mamy. Staval ho brat pred tridsiatimi rokmi ako dieťa. Vždy som okolo neho chodil a predstavoval si, ako by sa dal spraviť, lebo bol natretý len štetcom nejakou sivou a bielou farbou.

Po dlhom premýšlaní som sa rozhodol ho prerobiť a darovať mu ho ako darček. Rozhodol som sa doň dať osvetlenie interiéru a vonkajšie pozičné svetlá. Pri rozoberaní modelu, aby som sa dostal do interiéru, som musel pracovať s hrubou silou, niektoré veci rozlomiť a polámať. To sa ukázalo aj vo finále, kde sú viditeľné vady, najmä na pripojení solárnych panelov k modulu. Tie sú nasunuté na uhlíkových tyčkách do predvŕtaných otvorov na module. Taktiež satelit sa mi vôbec nepodaril podľa predstáv, pretože som sa s ním ponáhľal na Plastikovú zimu a nebolo času. :?

Ako doplnky som použil, čo som mal doma, olovené a medené drôty, elektrické mikrosúčiastky, hliníkové a mosadzné trubky, plastové profily každého tvaru, uhlíkové tyčky. Izotermickú fóliu som znázornil papierovou utierkou s paternom lepenou disperzným lepidlom v kombinácii s modelárskou lepiacou páskou, interér upravený striebornou páskou a s namaľovanými kozmonautami. Síce v lodi sedel len Beregovoj, dal som tam obidvoch, ktorí boli v stavebnici.

Osvetlenie je spravené 4 LEDkami 3V, napájanie vedie po stojane do dolnej časti, kde som umiestnil 12V baterku s vypínačom. Farby sú Tamiya a Alclad, lak Gunze, oleje, washe, drybrush. K stojanu som pridal známku pilota tohto vesmírneho korábu Georgija Beregovoja a výročný odznak zo ZSSR.

Tento raritný model je jediný na trhu, ktorý ponúka pre vesmírnych nadšencov niečo v mierke 1/30. Nie je to kvalita Tamiya, Gawa alebo Eduard, ale lepšie ako drôtom do oka. Starý Revell má modely vesmírneho programu, zameriava sa však väčšinou na NASU.
V prípade záujmu o viac info o modeli, resp. ako si zaobstarať tento model, poradím cez email. :idea:

Darček prekvapil a páčil sa, takže pre mňa misia splnená.

Kvalita foto taká aká je, fotené jablkom :!:
Přílohy
IMG-5926.JPG
IMG-5968.JPG
IMG-5970.JPG
IMG-5973.JPG
IMG-5976.JPG
IMG-5977.JPG
IMG-5978.JPG
IMG-5980.JPG
IMG-5981.JPG
Sky is the limit.
Uživatelský avatar
herr66
Příspěvky: 4416
Registrován: 12 dub 2012, 09:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Renovácia: Sojuz 3 Ogonek 1/30

Příspěvek od herr66 »

Dobrá práce! Povedená renovace raritního modelu.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“