M1126 Stryker 1/72 Academy

Odpovědět
Peter Sýkora
Příspěvky: 17
Registrován: 28 čer 2012, 21:00

M1126 Stryker 1/72 Academy

Příspěvek od Peter Sýkora »

Ahojte

Kedže som tu nový a som rád že som sa k Vám mohol pridať tak na ukážku pridávam moj posledný kúsok z dokončenej techniky. Niektorý už videli možno na MF niektorý nie tak som zvedavý čo na to poviete :)
Je to len čistá krabička, kedže s technikou ešte len začínam tak sa do doplnkou ešte nepúšťam. Je to moj druhý kus techniky no a chcel som sa naňom vyhrať a skusiť nové techniky. Skúšal som si zaschnuté oprskanie od blata a nejaký ten fading a pigmenty. Stavebnica je celkovo velmi pekná a všetko ide do seba velmi dobre, akurát jedna velká chyba je to, že kolesá ktorá sa skladajú z 2 častí majú deliacu rovinu presne v strede kde je najzložitejší dezén, kedže spoj uplne nesadne a treba ho prebrusiť tak snim ide dole aj dezen čo si určite všimnete ze kolesá su hladké, no mne to nadoma do vytríny stačí a nabuduce budem vedieť že si treba kolesa kupit odlievané ved su to len moje zaciatky. Skúsil som aj podložku, je to len z polystyrénu, tie boky sa mi nepodarilo dobrez brusit a sem tam sa to odluplo no neskor som to zatmelil a opravil, nieje to nič extra tak snad to je pozeratelné :)
Zaučam sa aj s foťakom cize este od kvality vašich fotiek mám ešte daleko :D
Přílohy
1.jpg
P3310005.JPG
P3310006.JPG
P3310009.JPG
P3310010.JPG
P4010005.JPG
P4010013.JPG
P4010015.JPG
P4250003.JPG
P4250004.JPG
Uživatelský avatar
RomanD
Příspěvky: 1336
Registrován: 17 dub 2012, 19:34
Bydliště: Praha

Re: M1126 Stryker 1/72 Academy

Příspěvek od RomanD »

Líbí se mi. :D Ta podložka to o hodně zvedla. Velká škoda těch pneumatik, ale s tím už teď nic nenaděláš. Dovolím si jen jednu malou poznámku - příště bych radši nepoužíval na barvení nářadí stříbrnou barvu. Já vím, že to svádí k tomu, aby člověk udělal na té zelené krabici něco kontrastního, ale ono to pak proti reálu moc "svítí". Další věc je to, že úchyty toho nářadí by měly být zelené, ale to už je jen malý detail. Za poznámky se omlouvám, ale jinak se ti Stryker povedl a na druhý kousek techniky máš velmi slušně udělanou patinu. V měřítku 1/72 to obdivuji, protože na mě je to moc malé ...
Peter Sýkora
Příspěvky: 17
Registrován: 28 čer 2012, 21:00

Re: M1126 Stryker 1/72 Academy

Příspěvek od Peter Sýkora »

tie uchyty som si nevšimol dik pripomienku :) a akými farbami to náradie domaľuvávať? nejaké šedé a potom patina pigmentami ? lebo to stále obdivujem ako to niekto dokáže tak znazorit ako ozajstne... nemaš sa vobec za čo ospravedlnovať dal som to tu práve preto aby som zistil v čom je nedostatok a tak sa naucil niečo nové...
Uživatelský avatar
RomanD
Příspěvky: 1336
Registrován: 17 dub 2012, 19:34
Bydliště: Praha

Re: M1126 Stryker 1/72 Academy

Příspěvek od RomanD »

Výdycky je dobré podívat se na nějaké fotografie skutečného vozidla (radši jich prohlédnout co nejvíc...) Uněkterých typů techniky se to ve skutečnosti dělalo a stále dělá tak, že se nový stroj nastříká celý, včetně toho nářadí, které pak má kompletně barvu kamufláže (a to včetně dřevěných násad a topůrek). To ale na modelech nevypadá moc hezky, protože ten detail v podobě nářadí se "ztratí". Osobně to dělám tak, že násady se nažím udělat v barvě dřeva (existuje mnoho postupů, ale já používám světle béžovou základní barvu na kterou se potom snažím vytvořit kresbu dřeva pomocí několika hnědých a okrových odstínů olejových barev nanášených metodou suchého štětce po délce násady). Jak říkám - co modelář, to jiná metoda... Pokud jde o kovovou část nástroje, záleží na tom, zda chceš ztvárnit nářadí, které už bylo používané, nebo se zatím jenom "vezlo". Představ si normální sekeru, lopatu, palici, kladivo, nebo jakýkoli jiný kus nářadí. Kovová část je většinou natřená černou barvou, nebo je jenom v barvě kovu, takže klidně použij tu černou, nebo použij nějaký odstín, kterým děláš hlavně zbraní (gunmetal, apod.). Pokud se rozhodneš udělat nářadí, které je už použité, pohraj si s jeho částmi, které by měly být použitím opotřebené (hrany, pracovní plochy, atd.). Tady se opět používá metoda suchého štětce. Teď můžeš (na čerstvé opotřebení) použít stříbrnou, ale lepší je to trochu utlumit a smíchat jí třeba s kapkou šedé barvy, aby to tak nesvítilo. U nářadí, které je použité, by se pochopitelně mělo objevit i jeho zaprášení, nebo zablácení tak, aby to korespondovalo se zašpiněním vozidla a nebo s podložkou. Tady použiješ klasicky pigment (to ti jde evidentně dobře), případně některou z technik pro znázornění suchého, nebo čerstvého bláta. Vypadá to složitě, ale jde to snadno. Určitě ti to půjde dobře. Promiň, že jsem se trochu rozepsal, ale jak říkám, těch metod a způsobů je hodně a každý používá ten svůj. Nejlepší cesta je prostudovat fotografie a pak se občas podívat třeba na stroje na stavbách (tam je docela dobře vidět např. opotřebení a zašpinění kol, pásů, apod.). Doufám, že ti moje povídání bude k něčemu dobré... :) Když se budeš potřebovat zeptat na něco, co znám (a jakž takž umím), jsem ti k dispozici
Peter Sýkora
Příspěvky: 17
Registrován: 28 čer 2012, 21:00

Re: M1126 Stryker 1/72 Academy

Příspěvek od Peter Sýkora »

Prv velmi pekne dakujem za ochotu pomocť ja som rad za každe poradenie lebo v technike som nový a dosť ma to chytilo nakupil som uz Super sherman, tiger, KV-2 a podobne cize techniky bude pribudať :) premna je na tom náradí tažke to malovať vtedy ak je už pripevnené na stroji, ak sa dolepuje samostatne tak sa stym lepšie manipuluje a neošpiní sa jeho okolie na stroji ked ho malujem lebo ho mam vedla samostatne, no ked uz je na stroji stava sa že mi ujde štetec vedla a už treba vela opravovať preto sa mi do toho velmi nechcelo, s tým gunmetalom je to skvelý napad to budem urcite pouzívať tie postupy patiny dreva a kovových častí si urcite zapamätam...totiž umna je to tak ze su to vlastne logické veci to ci je pouzivane alebo je nové či je zaprašene alebo je od blata no mne to často krát ujde a ani nenapadne premýšlať nad tym až ked ma niekto upozorní a povie mi o tom, čo sa stalo presne teraz, čiže ti velmi dakujem :) další bude najskor tiger, ten ma teraz laka najviac po tom kusku v modelári chcem skusiť aj tie neprepustené stopy po strelách tak uvidim ako to dopadne tam vyuzijem urcite aj tvoje rady... tak este raz diky :)
Uživatelský avatar
RomanD
Příspěvky: 1336
Registrován: 17 dub 2012, 19:34
Bydliště: Praha

Re: M1126 Stryker 1/72 Academy

Příspěvek od RomanD »

Není za co děkovat. Máš pravdu v tom, že líp se manipuluje s nářadím (nebo jinými detaily) které nejsou ještě přilepené na stroji. Štětec ujede občas každému a tak je nejlepší si okolí zamaskovat. Většinou ti stačí kousek Tamiya pásky. Tu je lepší si před jejím nalepením na již nastříkaný model několikrát nalepit třeba na hřbet ruky a pak teprve na model. To se dělá proto, abys trochu zmenšil její přilnavost a nestrhl sis při jejím odlepování barvu z modelu. (vlastní trpká zkušenost :( :( ). Osobně to takhle dělám, ale někdy (když nemám náladu se s tím moc štvát) maskuji jenom tak, že si k natírané hraně přiložím kousek papírku. Ideální jsou takové ty barevné lístečky na poznámky, protože mají rovné hrany a většinou vyhovující tloušťku. Bohužel tahle rychlá metoda někdy vyžaduje "třetí ruku". Ne vždycky jde model ideálně položit tak, aby se nehýbal a jednu ruku ti zabírá štětec a druhou maskovací papírek... :lol: :lol:
Ty další modely budou také v měřítku 1/72 ?? Ke všem modelům které sis koupil existuje poměrně dost fotografií reálných strojů. Dost inspirace se dá nasbírat i z fotek dobře postavených modelů. Tyhle weby asi určitě znáš, ale pro jistotu ti posílám odkazy :
http://www.perthmilitarymodelling.com
http://www.armorama.com/
http://www.diorama.ru/ - ten je spíš pro figurkáře, ale techniky je tam taky dost...
http://www.dishmodels.ru/ - tady najdeš spoustu techniky a hodně fotek reálných (hlavně ruských) strojů
Existuje pochopitelně řada dalších, ale tohle pro základní inspiraci asi stačí.
Super Sherman je nádherný stroj, ale dej pozor na to, že jeho zbarvení se v různé době lišilo (takže znovu prostudovat podklady...) U KV-2 by ti mohly pomoci ty ruské weby. Pokud jde o tigra, tak to je klasika. Ty stopy po střelách klidně zkus, ale mysli na to, že méně je někdy více, abys to nepřehnal. Jinak držím palce do dalších modelů a doufám, že se s nimi během stavby pochlubíš tady na fóru - budu rád sledovat :D :D .
Peter Sýkora
Příspěvky: 17
Registrován: 28 čer 2012, 21:00

Re: M1126 Stryker 1/72 Academy

Příspěvek od Peter Sýkora »

Popravde tie fora nepoznam vyuzival som doposial len naše najznamejsie modelforum a britmodeller... s tou paskou sme na tom tak isto niekedy to zvyknem tiez nalepovať na ruky počul som už o tom, no ked sa mi nechce tak skusim stastie a nalepim rovno :D čo sa týka modelov tak tiger bude 1/72 super sherman mam v 1/35 Kv je 1/48 a mam tam este LVT-2 od italery tiez v 1/35 budu to už väčšie merítka :) zohnal som si už aj zopar kníh no tie fora prebehem taktiež urcite a niečo z nich načerpám, aspon mne hrozne vyhovuje sledovať dobre postavené modely a stvárňovať niečo podla nich (niekedy som taký "okukávač") :D kedže som čo sa týka techniky zaciatocník stavby by som zverejniť chcel takže dokončim ešte rozostavaného Spita a Fw-190 a ide sa na techniku znova, diky :)
Odpovědět

Zpět na „Technika“